Remøy Management har inngått en ny og strategisk avtale med NKT om maritimt management for kabelleggingsfartøyet NKT Eleonora, som har vært under bygging ved VARD siden primo 2025. Avtalen omfatter nå både byggeoppfølging og maritim drift når skipet leveres, og markerer et nytt kapittel i det langvarige samarbeidet mellom de to selskapene.
Sted, dato: Fosnavåg, 15.01.2026
Siden 2017 har Remøy Management hatt ansvar for maritim drift av NKT Victoria, et fartøy som ble bygget med selskapets involvering i perioden 2015–2017. NKT eier også dette fartøyet og erfaringene fra dette prosjektet har lagt et solid grunnlag for den nye avtalen.
– Vi er svært fornøyde med å videreføre og utvide samarbeidet med NKT. Prosjektet med NKT Victoria har vært en suksess, og vi har hatt et tett og godt samarbeid gjennom hele perioden. Nå ser vi frem til å fortsette å bistå med å følge opp byggingen av NKT Eleonora og senere ha maritimt management på begge fartøyene for NKT, sier Even Toreson Remøy, administrerende direktør i Remøy Management.
NKT Eleonora blir et toppmoderne kabelleggingsfartøy som skal bidra til utbygging av kritisk infrastruktur for energioverføring, en nøkkelkomponent i den grønne omstillingen. Det er gjort mange tiltak for at skipet skal oppnå best mulig miljøprofil. Skipet skal leveres og settes i operasjon i første halvår 2027.
– For NKT er det avgjørende å ha en partner med solid maritim kompetanse og erfaring fra komplekse prosjekter. Remøy Management har vist seg som en pålitelig samarbeidspartner med høy kvalitet i både byggeoppfølging og drift. Vi ser frem til å fortsette det gode samarbeidet, sier Anders Boklund, Senior Director Marine Operations i NKT.
Med denne avtalen befester Remøy Management sin posisjon som en ledende aktør innen maritim drift og prosjektoppfølging for avanserte offshorefartøy.
